reklama
kategoria: Kraj
6 luty 2025

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zmian granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego

zdjęcie: Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zmian granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego / fot. PAP
fot. PAP
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie zmian granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego (ŚPN). Postępowanie dotyczy podejrzenia przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w latach 2020-2023.
REKLAMA

Śledztwo obejmuje dwa wątki. Pierwszy dotyczy wydania przez Radę Ministrów rozporządzenia z 10 grudnia 2021 r., na mocy którego z granic parku wyłączono trzy działki na wzgórzu Święty Krzyż o łącznej powierzchni 1,34 ha. Decyzja ta mogła naruszać ustawę o ochronie przyrody i działać na szkodę interesu publicznego.

Drugi wątek dotyczy zawarcia w 2023 r. umowy oddania tych gruntów w użytkowanie na 50 lat Zgromadzeniu Zakonnemu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Ustalona w umowie roczna opłata w wysokości 73,2 tys. zł netto mogła być niższa niż rzeczywista wartość nieruchomości, co również mogło naruszać przepisy.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Piotr Skiba poinformował PAP, że postępowanie toczy się w sprawie. Ze względu na dobro postępowania śledczy nie udzielają szczegółowych informacji.

Sprawę skomentował w czwartek na portalu X poseł Roman Giertych (KO): "Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie działań Morawieckiego polegających na oddaniu za bezcen w dzierżawę zakonnikom (oblatom) fragmentu Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Działania w tej sprawie obiecałem w czasie kampanii wyborczej w świętokrzyskim" – napisał.

Do 1819 roku, czyli do kasacji klasztoru, cały kompleks zabudowań na Świętym Krzyżu należał do benedyktynów. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej od 1936 roku opiekowali się częścią zabudowań, m.in. bazyliką, a jednocześnie od lat starali się także o "reintegrację zabudowań klasztornych", w tym zachodniego skrzydła klasztoru, gdzie muzeum przyrodnicze prowadzi Świętokrzyski Park Narodowy.

2 lutego 2022 r. weszło w życie rozporządzenie rządu wykreślające z granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego nieruchomości o powierzchni 1,34 ha na szczycie Św. Krzyża. Decyzję tłumaczono zurbanizowaniem działek i brakiem walorów przyrodniczych. Spowodowało to utratę użytkowania wieczystego terenów przez ŚPN, a nieruchomości przeszły na własność Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach, rządzone przez PiS. W 2023 roku zachodnie skrzydło klasztoru oraz tzw. szpitalik przekazano w odpłatne użytkowanie Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów MN. Umowa dzierżawy, podpisana na 50 lat, przewiduje roczną opłatę w wysokości ok. 73 tys. zł netto, z możliwością rewaloryzacji.

Decyzje rządu Mateusza Morawieckiego oraz władz lokalnych spotkały się z krytyką przyrodników, naukowców oraz Najwyższej Izby Kontroli, która zaleciła powrót działek do parku. Komitet Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej Polskiej Akademii Nauk ostrzegał, że enklawa niepodlegająca rygorom ochronnym wewnątrz parku może stanowić poważne zagrożenie dla jego funkcjonowania.

"Ze spokojem czekam na działania prokuratury. Nie mam sobie nic do zarzucenia. Wszystkie decyzje były podejmowane zgodnie z prawem" – powiedział w czwartek PAP członek zarządu powiatu, a w 2023 roku starosta kielecki Mirosław Gębski.

Na początku 2024 roku resort klimatu rozpoczął prace nad przywróceniem Św. Krzyża do granic parku. W ostatnich tygodniach zgodę na powrót działek wyrazili radni gminy Nowa Słupia oraz rada powiatu kieleckiego, co pozwala kontynuować prace legislacyjne w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.(PAP)

wdz/ jann/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Grodzisk Mazowiecki
-2.5°C
wschód słońca: 07:03
zachód słońca: 16:39
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grodzisku

kiedy
2025-02-10 17:15
miejsce
Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-10 20:00
miejsce
Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-16 18:00
miejsce
Centrum Kultury w Błoniu, Błonie,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-24 19:00
miejsce
Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk...
wstęp biletowany