Milanowscy seniorzy nie dali się oszukać. Ty też bądź rozważny!
Wczoraj milanowscy policjanci odebrali kilka informacji od mieszkańców miasta o dziwnych telefonach na numery stacjonarne. Do seniorów dzwoniły osoby podające się za pracowników poczty i informowały o przesyłkach pod ich adresy. Następnie te same osoby odbierały połączenia od „policjanta”, który miał ścigać dzwoniącego wcześniej oszusta i zlecał przekazanie pieniędzy w ramach prowadzonej akcji osobie, która się po nie zgłosi.
Powyższe działania oszustów to bardzo częsty sposób na zdobycie pieniędzy w łatwy sposób od nieświadomych i ufnych starszych osób. Na szczęście milanowscy seniorzy nie dali się zwieść przestępcom i nie stracili swoich oszczędności.
Grodziscy policjanci ostrzegają i po raz kolejny przypominają najważniejsze zasady podczas kontaktu telefonicznego z nieznaną osobą:
Jeśli tylko mamy jakiekolwiek podejrzenia co do tożsamości kontaktującej się z nami osoby, należy natychmiast przerwać połączenie, nie przekazywać jej żadnych danych (np. swojego adresu, nr telefonu komórkowego,itp.) i nie wykonywać jej poleceń !
Pamiętać należy, że policjanci nigdy telefonicznie nie przekazują informacji o prowadzonych przez siebie akcjach i nigdy nie proszą o przekazywanie nikomu gotówki. Takie działanie osoby podającej się za policjanta powinna natychmiast wzbudzić podejrzenia.
W celu potwierdzenia tożsamości policjanta, z którym rzekomo rozmawiamy trzeba zadzwonić do najbliższej jednostki Policji, ale wcześniej należy rozłączyć poprzednią rozmowę lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego. Automatyczne przełączenie telefonu na numer 112 przez naszego rozmówcę jest oszukane i nadal rozmawiamy z tą samą osobą lub jej kolegami.
Ostrożnym milanowskim seniorom gratulujemy rozwagi i prosimy o jak najczęstsze przekazywanie informacji o takim zagrożeniu i różnych sposobach działania oszustów członkom rodziny, znajomym i sąsiadom, aby ich także ustrzec przed podstępnymi przestępcami.
asp.sztab. Katarzyna Zych