reklama
kategoria: Praca
23 październik 2024

Mamy w Polsce problem z przemęczeniem pracowników

zdjęcie: Mamy w Polsce problem z przemęczeniem pracowników / fot. PAP
fot. PAP
Po ponad 40 godzinach pracy w tygodniu Polacy są zmęczeni i nie mają motywacji - informuje środowa "Gazeta Wyborcza”.
REKLAMA

Z cytowanego przez dziennik badania „Bezpieczni w Pracy 2024” na temat przepracowania i poczucia zmęczenia wynika, że mamy w Polsce problem z przemęczeniem.

Według "GW" przebadano 1034 pracowników (bez kadry zarządzającej) i 200 pracodawców – właścicieli firm, partnerów czy członków zarządu. Pierwszy wniosek z badania jest taki, że przedsiębiorcy deklarują prawie trzy godziny pracy więcej tygodniowo. To sporo, biorąc pod uwagę, że pracownicy i pracownice na pracę przeznaczali prawie 41 godzin tygodniowo.

To oznacza, że możemy spędzać w biurze jeszcze więcej niż wynika to z danych Eurostatu za 2023 rok. Tam okazało się, że Polki i Polacy poświęcają średnio 39,3 godzin tygodniowo na obowiązki służbowe, co czyni nas jednymi z najdłużej pracujących w Europie (wyprzedają nas jedynie Grecy i Rumuni). "Nic więc dziwnego, że po tak długim tygodniu pracy jesteśmy po prostu zmęczeni" - pisze "GW".

Jak podaje dziennik zarówno pracownicy, jak i pracodawcy wskazywali na brak motywacji, niechęć do pracy czy odliczanie czasu do jej końca.

Pracownicy częściej niż pracodawcy wiązali zmęczenie z nadmiarem zadań, kwestiami fizycznymi oraz wypaleniem zawodowym. Możemy tym samym postawić tezę, że zmęczenie w pracy łatwiej wypala pracowników. Z kolei dla pracodawców zmęczenie w pracy oznacza również nudę, rutynę i brak satysfakcji, perspektyw oraz poczucia sensu i radości z pracy - czytamy w "GW".

Częściej niż ze zmęczeniem fizycznym pracownicy i pracownice mają do czynienia ze zmęczeniem psychicznym. Według dziennika aż 47 proc. pracowników odczuwa zmęczenie psychiczne często lub codziennie.

Jeśli chodzi o zmęczenie psychiczne, to pracodawcy deklarują je podobnie często jak pracownicy. Rzadziej natomiast (30 proc.) skarżą się na zmęczenie fizyczne - pisze "GW".

Z badania wynika, że najmłodsi pracownicy (do 24. roku życia) pracują średnio o dwie godziny tygodniowo mniej od pozostałych (tygodniowo średnio 39,05 godzin). Jednocześnie to właśnie oni najbardziej skarżą się na wyczerpanie fizyczne. Największą liczbę godzin tygodniowo przepracowują z kolei osoby w wieku 25-34 lata (41,56 godzin) i należą do grupy, która najsilniej odczuwa zmęczenie psychiczne.(PAP)

iżu/ lm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Grodzisk Mazowiecki
2.8°C
wschód słońca: 07:35
zachód słońca: 15:27
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grodzisku

kiedy
2024-12-13 19:00
miejsce
Emcztery, Grodzisk Mazowiecki,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 19:00
miejsce
Centrum Kultury w Błoniu, Błonie,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-16 19:00
miejsce
Centrum Kultury w Błoniu, Błonie,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-04 18:00
miejsce
Hala Widowiskowo-Sportowa OSIR,...
wstęp biletowany